Posted On
miody

Nie zapomnij o miodach

Posted By Daniel

Każdy z nas lubi posiadać zapas zbioru w swojej spiżarce. Wiemy doskonale, że jest on zdrowy. Jednak jego wybór jest na tyle duży, że kompletnie nie wiemy, który miód okaże się najlepszy. Półki w sklepach uginają się wręcz od różnych miodów. Przeanalizujmy troszkę ich wybór.

Miód płynny oraz stały

Zanim przejdziemy do rodzaju miodów, oraz ich właściwości powinniśmy poznać sam stan skupienia miodów. Miód kupić możemy w formie stałej oraz płynnej. Jaki wybrać? Krystalizacja miodu to proces naturalny. Zachodzi w zasadzie w każdym z rodzajów miodu. W jednych jednak zachodzi szybciej niż w drugich. Dlaczego tak jest? Krystalizacja miodu głównie zależy od stosunku zawartości prostych cukrów – to znaczy fruktozy oraz glukozy.

Miody dostępne w bee.pl stałe mają w swoim składzie więcej glukozy, a na pewno mniej fruktozy. W związku z tym szybciej się krystalizują. Przykładem takiego miodu jest miód rzepakowy. Drugi rodzaj miodów to mód płynny. Miód ten wolniej się krystalizuje. Ma w swoim składzie dużo mniej glukozy w stosunku do fruktozy, a w efekcie pozostają na dłużej płynne. Przykładem miodu płynnego jest miód akacjowy.

Wybór miodu

Ciężko jest nam określić jaki miód okaże się najlepszy. Który miód wybrać? Możemy powiedzieć, że odpowiedź nie zależy bezpośrednio od samego miodu, a tak naprawdę od osoby, która miodu potrzebuje. Ilu ludzi oraz aktualnych potrzeb organizmu, tyle miodów najlepszych. Trudno jest wybrać faworyta, który się sprawdzi wręcz idealnie dla każdego, jednak można powiedzieć z czystym sumieniem, że każdy miód ma naprawdę cudowne działanie. Zdecydowanie warto, jest go wprowadzić do diety. Miód to nie tylko ciekawy smak, ale także dobre samopoczucie. Nie możemy zapominać o korzyściach zdrowotnych.

Polecamy serdecznie miód rzepakowy, akacjowy, wielokwiatowy, nawłociowy oraz Manuka. Najprościej byłoby skosztować każdego z tych miodów. Musimy sami ocenić, który miód pasowałby nam najbardziej. Jest to już kwestia naszego gustu i smaku.

 

read more
Posted On
miody

Czy jedzene miodu jest zdrowe?

Posted By Daniel

Jakie właściwości ma miód?

Miody mają niezwykłe właściwości. Udowodniono, że działają bakteriobójczo, wspierają proces gojenia ran, ale działają też na nasz mózg i serce. Pomimo że są słodkie, doskonale chronią zęby przed próchnicą i dostarczają nam prawdziwej porcji witamin i minerałów, których nie spotkamy nigdzie indziej. Regularne jedzenie miodu pomaga w leczeniu wrzodów żołądka i niweluje choroby układu pokarmowego. Dzięki niemu możemy pobudzić nasz mózg do pracy i poprawić działanie układu nerwowego. Ostatnie badania jednoznacznie pokazują, że wspomaga odporność i ma wpływ na powstrzymanie miażdżycy. Ważną zaletą miodu jest jego dobroczynne działanie na układ naczyniowy, z powodzeniem może być stosowany jako lek zapobiegający nadciśnieniu tętniczemu.

Ponadto miód:

  • działa dobrze na wątrobę i drogi żółciowe,
  • ma działanie uspokajające,
  • ułatwia zasypianie

To wszystko sprawia, że jedzenie miodu to nie tylko przyjemność, ale prawdziwa troska o własne zdrowie.

Jak powstaje miód?

Miód produkowany jest przez pszczoły. Zbierają one pyłek z różnych kwiatów i w zależności od lokalizacji ula możemy rozkoszować się smakiem miodów wrzosowych, rzepakowych czy spadziowych. Po przeniesieniu nektaru do ula pszczoły przekazują go robotnicom i odlatują po jego kolejną porcję. Dzięki procesowi trofalaksacji polegającemu na przekazywaniu go z ust do ust, odparowywana jest z niego woda i wzbogacany jest enzymami trawiennymi, które sprawiają, że nabiera wyjątkowych właściwości. Miód składowany jest w specjalnych plastrach, gdzie musi całkiem odparować, następnie jest zasklepiany.

Dopiero w tym momencie do pracy przystępuje pszczelarz, który zabiera przygotowane przez pszczoły plastry i wykorzystując specjalne urządzenie, wybiera cały miód, umożliwiając jego rozdzielenie do słoików, które możemy znaleźć w sklepach spożywczych. Cały proces jest dość skomplikowany i czasochłonny, a to sprawia, że miody (https://www.bee.pl/9171-miody-i-syropy) są dość drogie. Biorąc pod uwagę ich właściwości, warto za nie zapłacić każdą cenę!

 

 

 

read more
Posted On
miody

Jak sprawdzić, który miód jest rzeczywiście naturalny?

Posted By Daniel

Duży wybór miodów

Gdy chcemy kupić miody, to możemy mieć niemały problem. Szczególnie gdy nie jesteśmy w tym temacie zbyt biegli. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy wybieramy miody? Pamiętajmy, że istotna jest konsystencja. Mamy do wyboru miód płynny oraz miód stały. Do tego musimy przeanalizować także poszczególne rodzaje miodów. Niezmiernie ważne jest samo źródło, w którym kupujemy. Jaki miód wybrać? Który będzie najlepszy? Najważniejsze powinno być dla nas to, że miód jest naturalny. Nie powinien on na pewno zawierać dodatku syropu cukrowego. Nikt nie będzie oczywiście się chwalił tym, że miód sprzedaje być wcześniej chrzczony. W jaki sposób możemy sprawdzić, czy kupiony miód rzeczywiście jest naturalny i nie posiada w sobie dodatku cukrowego?

Na pewno powinniśmy sprawdzić datę rozlewu. Data rozlewu jest widoczna na etykiecie. Jeśli już minął okres trzech miesięcy od daty rozlewu, a miód nadal jest w idealnym stanie płynnym, to na dziewięćdziesiąt dziewięć procent dodano do niego cukier. Niechrzczony oraz naturalny miód w tym czasie powinien się już się krystalizować.

Zrób test

A co gdy nie mamy dostępu do etykiety? Jeśli nie mamy dostępu do etykiety, na której znajduje się data rozlewu, to powinniśmy wykonać bardzo prosty test. Wlejmy do szklanki przezroczystej chłodną wodę, a następnie powoli dolejmy miodu. Obserwujmy to, co się dzieje w szklance. Naturalny miód zawsze spłynie na dno i nie będzie się samoczynnie rozpuszczał. Jeśli do miodu dodano cukier, miód nie spłynie prostym strumieniem i zacznie rozpuszczać się dosyć szybko. Nie będziemy tutaj obserwować odkładania na dnie. Jeśli mieliści już dużego pecha i kupiliśmy cukrowy syrop, a nie miód, to po wlaniu do szklanki powinien się on rozpuścić natychmiast.

Gdy będziemy kupować już, któryś z kolei miód, to będzie nam zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję. Na pewno będziemy zadowoleni ze swojego zakupu i nie będziemy już szukać nowego rodzaju miodu, chociaż zachęcamy do spróbowania przeróżnych miodów.

read more