miody

Nie zapomnij o miodach

Posted On
Posted By Daniel

Każdy z nas lubi posiadać zapas zbioru w swojej spiżarce. Wiemy doskonale, że jest on zdrowy. Jednak jego wybór jest na tyle duży, że kompletnie nie wiemy, który miód okaże się najlepszy. Półki w sklepach uginają się wręcz od różnych miodów. Przeanalizujmy troszkę ich wybór.

Miód płynny oraz stały

Zanim przejdziemy do rodzaju miodów, oraz ich właściwości powinniśmy poznać sam stan skupienia miodów. Miód kupić możemy w formie stałej oraz płynnej. Jaki wybrać? Krystalizacja miodu to proces naturalny. Zachodzi w zasadzie w każdym z rodzajów miodu. W jednych jednak zachodzi szybciej niż w drugich. Dlaczego tak jest? Krystalizacja miodu głównie zależy od stosunku zawartości prostych cukrów – to znaczy fruktozy oraz glukozy.

Miody dostępne w bee.pl stałe mają w swoim składzie więcej glukozy, a na pewno mniej fruktozy. W związku z tym szybciej się krystalizują. Przykładem takiego miodu jest miód rzepakowy. Drugi rodzaj miodów to mód płynny. Miód ten wolniej się krystalizuje. Ma w swoim składzie dużo mniej glukozy w stosunku do fruktozy, a w efekcie pozostają na dłużej płynne. Przykładem miodu płynnego jest miód akacjowy.

Wybór miodu

Ciężko jest nam określić jaki miód okaże się najlepszy. Który miód wybrać? Możemy powiedzieć, że odpowiedź nie zależy bezpośrednio od samego miodu, a tak naprawdę od osoby, która miodu potrzebuje. Ilu ludzi oraz aktualnych potrzeb organizmu, tyle miodów najlepszych. Trudno jest wybrać faworyta, który się sprawdzi wręcz idealnie dla każdego, jednak można powiedzieć z czystym sumieniem, że każdy miód ma naprawdę cudowne działanie. Zdecydowanie warto, jest go wprowadzić do diety. Miód to nie tylko ciekawy smak, ale także dobre samopoczucie. Nie możemy zapominać o korzyściach zdrowotnych.

Polecamy serdecznie miód rzepakowy, akacjowy, wielokwiatowy, nawłociowy oraz Manuka. Najprościej byłoby skosztować każdego z tych miodów. Musimy sami ocenić, który miód pasowałby nam najbardziej. Jest to już kwestia naszego gustu i smaku.

 

Related Post